efbet Liga
Bulgaria
League level:
First Tier
Reigning champion:
Ludogorets Razgrad
Record-holding champions:
CSKA-Sofia 31 time(s)
UEFA coefficient:
26. Pos. 20.375 Points
- Number of teams: 16 teams
- Players: 416
- Foreigners: 187 Players 45.0%
- ø-Market value: €392k
- ø-Age: 25.7
Complete efbet Liga schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 7/20/185:30 PM | ||||||
(3.) Vitosha | 2:1 | Dunav (10.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(2.) Cherno More | 2:1 | Botev Vratsa (11.) | ||||
Sat 7/21/185:30 PM | ||||||
(5.) Ludogorets | 1:0 | Etar (12.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(13.) Botev Plovdiv | 0:1 | Levski Sofia (4.) | ||||
Sun 7/22/185:30 PM | ||||||
(6.) Slavia Sofia | 1:1 | Beroe (7.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(1.) CSKA-Sofia | 2:0 | Loko Plovdiv (14.) | ||||
Mon 7/23/187:30 PM | ||||||
(9.) Vereya | 0:0 | Septemvri Sofia (8.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 7/27/185:30 PM | ||||||
(8.) Etar | 1:0 | Vereya (11.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(6.) Dunav | 3:1 | Botev Vratsa (13.) | ||||
Sat 7/28/185:30 PM | ||||||
(12.) Septemvri Sofia | 0:2 | Botev Plovdiv (7.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(10.) Beroe | 1:1 | Ludogorets (5.) | ||||
Sun 7/29/185:30 PM | ||||||
(14.) Loko Plovdiv | 2:4 | Slavia Sofia (2.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(9.) Vitosha | 0:2 | CSKA-Sofia (1.) | ||||
Mon 7/30/187:30 PM | ||||||
(4.) Levski Sofia | 2:2 | Cherno More (3.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/3/185:30 PM | ||||||
(3.) Botev Plovdiv | 2:0 | Etar (11.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(13.) Vereya | 0:2 | Beroe (5.) | ||||
Sat 8/4/185:30 PM | ||||||
(9.) Cherno More | 1:5 | Septemvri Sofia (6.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(8.) Ludogorets | 0:1 | Loko Plovdiv (12.) | ||||
Sun 8/5/185:30 PM | ||||||
(14.) Botev Vratsa | 0:2 | Levski Sofia (2.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(1.) CSKA-Sofia | 3:0 | Dunav (10.) | ||||
Mon 8/6/187:30 PM | ||||||
(7.) Slavia Sofia | 0:2 | Vitosha (4.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/10/185:15 PM | ||||||
(11.) Etar | 1:1 | Cherno More (8.) | ||||
7:30 PM | ||||||
(6.) Loko Plovdiv | 3:0 | Vereya (14.) | ||||
Sat 8/11/185:45 PM | ||||||
(3.) Beroe | 2:1 | Botev Plovdiv (5.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(12.) Dunav | 1:2 | Levski Sofia (2.) | ||||
Sun 8/12/185:30 PM | ||||||
(7.) Vitosha | 0:2 | Ludogorets (4.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(1.) CSKA-Sofia | 2:1 | Slavia Sofia (10.) | ||||
Mon 8/13/187:30 PM | ||||||
(9.) Septemvri Sofia | 1:2 | Botev Vratsa (13.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/17/185:30 PM | ||||||
(7.) Slavia Sofia | 2:0 | Dunav (13.) | ||||
7:45 PM | ||||||
(10.) Cherno More | 0:0 | Beroe (4.) | ||||
Sat 8/18/185:30 PM | ||||||
(8.) Botev Plovdiv | 0:1 | Loko Plovdiv (5.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(9.) Botev Vratsa | 2:0 | Etar (12.) | ||||
Sun 8/19/185:15 PM | ||||||
(1.) Levski Sofia | 2:0 | Septemvri Sofia (11.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(3.) Ludogorets | 1:0 | CSKA-Sofia (2.) | ||||
Mon 8/20/187:30 PM | ||||||
(14.) Vereya | 0:1 | Vitosha (6.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/24/185:45 PM | ||||||
(10.) Dunav | 2:0 | Septemvri Sofia (12.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(7.) Loko Plovdiv | 0:2 | Cherno More (6.) | ||||
Sat 8/25/185:45 PM | ||||||
(13.) Etar | 1:2 | Levski Sofia (1.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(8.) Vitosha | 0:2 | Botev Plovdiv (5.) | ||||
Sun 8/26/185:45 PM | ||||||
(9.) Slavia Sofia | 0:0 | Ludogorets (4.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(2.) CSKA-Sofia | 4:0 | Vereya (14.) | ||||
Mon 8/27/187:30 PM | ||||||
(3.) Beroe | 4:0 | Botev Vratsa (11.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/31/185:45 PM | ||||||
(14.) Vereya | 0:0 | Slavia Sofia (8.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(5.) Cherno More | 1:0 | Vitosha (9.) | ||||
Sat 9/1/183:30 PM | ||||||
(13.) Septemvri Sofia | 0:2 | Etar (10.) | ||||
5:45 PM | ||||||
(6.) Botev Plovdiv | 0:0 | CSKA-Sofia (2.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(1.) Levski Sofia | 1:0 | Beroe (4.) | ||||
Sun 9/2/185:45 PM | ||||||
(11.) Botev Vratsa | 0:0 | Loko Plovdiv (7.) | ||||
8:00 PM | ||||||
(3.) Ludogorets | 3:1 | Dunav (12.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/14/184:30 PM | ||||||
(10.) Vitosha | 1:1 | Botev Vratsa (11.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(3.) Ludogorets | 2:1 | Vereya (14.) | ||||
Sat 9/15/181:45 PM | ||||||
(12.) Dunav | 2:4 | Etar (9.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(4.) Beroe | 1:0 | Septemvri Sofia (13.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(1.) CSKA-Sofia | 3:1 | Cherno More (6.) | ||||
Sun 9/16/184:45 PM | ||||||
(8.) Slavia Sofia | 0:0 | Botev Plovdiv (7.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(5.) Loko Plovdiv | 1:0 | Levski Sofia (2.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/21/184:30 PM | ||||||
(9.) Etar | 1:1 | Beroe (4.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(2.) Levski Sofia | 4:1 | Vitosha (10.) | ||||
Sat 9/22/184:30 PM | ||||||
(13.) Septemvri Sofia | 1:3 | Loko Plovdiv (5.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(11.) Botev Vratsa | 0:2 | CSKA-Sofia (1.) | ||||
Sun 9/23/182:00 PM | ||||||
(14.) Vereya | 1:1 | Dunav (12.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(7.) Cherno More | 1:2 | Slavia Sofia (6.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(8.) Botev Plovdiv | 2:3 | Ludogorets (3.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/28/186:30 PM | ||||||
(8.) Vitosha | 2:1 | Septemvri Sofia (13.) | ||||
Sat 9/29/184:00 PM | ||||||
(3.) CSKA-Sofia | 0:1 | Levski Sofia (1.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(2.) Ludogorets | 5:1 | Cherno More (10.) | ||||
Sun 9/30/182:00 PM | ||||||
(12.) Dunav | 1:1 | Beroe (4.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(14.) Vereya | 1:2 | Botev Plovdiv (6.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(5.) Loko Plovdiv | 0:0 | Etar (9.) | ||||
Mon 10/1/187:00 PM | ||||||
(7.) Slavia Sofia | 0:1 | Botev Vratsa (11.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/5/187:00 PM | ||||||
(8.) Cherno More | 4:2 | Vereya (14.) | ||||
Sat 10/6/182:00 PM | ||||||
(5.) Botev Plovdiv | 4:1 | Dunav (12.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(13.) Septemvri Sofia | 0:3 | CSKA-Sofia (3.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(4.) Beroe | 1:0 | Loko Plovdiv (6.) | ||||
Sun 10/7/181:30 PM | ||||||
(7.) Etar | 1:0 | Vitosha (10.) | ||||
3:45 PM | ||||||
(11.) Botev Vratsa | 1:4 | Ludogorets (2.) | ||||
6:15 PM | ||||||
(1.) Levski Sofia | 2:0 | Slavia Sofia (9.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/19/187:00 PM | ||||||
(14.) Vereya | 2:2 | Botev Vratsa (11.) | ||||
Sat 10/20/182:00 PM | ||||||
(7.) Slavia Sofia | 3:1 | Septemvri Sofia (13.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(5.) Botev Plovdiv | 2:1 | Cherno More (9.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(1.) Ludogorets | 2:1 | Levski Sofia (3.) | ||||
Sun 10/21/184:30 PM | ||||||
(12.) Dunav | 1:0 | Loko Plovdiv (6.) | ||||
7:00 PM | ||||||
(2.) CSKA-Sofia | 3:0 | Etar (8.) | ||||
Mon 10/22/187:00 PM | ||||||
(10.) Vitosha | 1:2 | Beroe (4.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/26/184:30 PM | ||||||
(8.) Cherno More | 3:2 | Dunav (12.) | ||||
6:45 PM | ||||||
(2.) Levski Sofia | 7:0 | Vereya (14.) | ||||
Sat 10/27/1811:30 AM | ||||||
(6.) Loko Plovdiv | 2:1 | Vitosha (10.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(4.) Beroe | 1:1 | CSKA-Sofia (3.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(11.) Botev Vratsa | 0:1 | Botev Plovdiv (5.) | ||||
Sun 10/28/182:00 PM | ||||||
(7.) Etar | 3:0 | Slavia Sofia (9.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(13.) Septemvri Sofia | 1:4 | Ludogorets (1.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/3/1811:30 AM | ||||||
(11.) Dunav | 3:0 | Vitosha (12.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(6.) Loko Plovdiv | 0:1 | CSKA-Sofia (3.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(13.) Septemvri Sofia | 1:0 | Vereya (14.) | ||||
Sun 11/4/1811:30 AM | ||||||
(10.) Botev Vratsa | 2:1 | Cherno More (8.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(2.) Levski Sofia | 4:1 | Botev Plovdiv (5.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(7.) Etar | 1:4 | Ludogorets (1.) | ||||
Mon 11/5/184:30 PM | ||||||
(4.) Beroe | 2:0 | Slavia Sofia (9.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/9/184:45 PM | ||||||
(2.) CSKA-Sofia | 3:0 | Vitosha (12.) | ||||
Sat 11/10/1811:30 AM | ||||||
(5.) Botev Plovdiv | 2:0 | Septemvri Sofia (13.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(8.) Cherno More | 1:0 | Levski Sofia (3.) | ||||
4:15 PM | ||||||
(14.) Vereya | 0:1 | Etar (7.) | ||||
Sun 11/11/1811:15 AM | ||||||
(9.) Botev Vratsa | 1:0 | Dunav (11.) | ||||
1:30 PM | ||||||
(10.) Slavia Sofia | 1:1 | Loko Plovdiv (6.) | ||||
3:45 PM | ||||||
(1.) Ludogorets | 1:0 | Beroe (4.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/23/184:30 PM | ||||||
(11.) Vitosha | 1:0 | Slavia Sofia (10.) | ||||
Sat 11/24/1811:30 AM | ||||||
(13.) Septemvri Sofia | 2:1 | Cherno More (8.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(12.) Dunav | 0:2 | CSKA-Sofia (2.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(7.) Loko Plovdiv | 0:1 | Ludogorets (1.) | ||||
Sun 11/25/1811:30 AM | ||||||
(6.) Etar | 1:0 | Botev Plovdiv (5.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(4.) Beroe | 6:0 | Vereya (14.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(3.) Levski Sofia | 1:3 | Botev Vratsa (9.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/30/184:30 PM | ||||||
(8.) Cherno More | 1:0 | Etar (6.) | ||||
Sat 12/1/1811:30 AM | ||||||
(14.) Vereya | 2:2 | Loko Plovdiv (9.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(5.) Botev Plovdiv | 4:1 | Beroe (4.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(3.) Levski Sofia | 3:0 | Dunav (12.) | ||||
Sun 12/2/1811:30 AM | ||||||
(7.) Botev Vratsa | 4:1 | Septemvri Sofia (13.) | ||||
1:45 PM | ||||||
(1.) Ludogorets | 3:0 | Vitosha (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(10.) Slavia Sofia | 1:0 | CSKA-Sofia (2.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 12/4/182:00 PM | ||||||
(5.) Beroe | 0:1 | Cherno More (7.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(9.) Loko Plovdiv | 0:2 | Botev Plovdiv (4.) | ||||
Wed 12/5/182:00 PM | ||||||
(6.) Etar | 2:1 | Botev Vratsa (8.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(13.) Septemvri Sofia | 2:2 | Levski Sofia (3.) | ||||
Thu 12/6/1811:30 AM | ||||||
(11.) Vitosha | 2:0 | Vereya (14.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(12.) Dunav | 1:1 | Slavia Sofia (10.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(2.) CSKA-Sofia | 1:1 | Ludogorets (1.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 12/8/1811:30 AM | ||||||
(6.) Cherno More | 2:0 | Loko Plovdiv (9.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(8.) Botev Vratsa | 0:1 | Beroe (5.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(3.) Levski Sofia | 2:1 | Etar (7.) | ||||
Sun 12/9/1811:30 AM | ||||||
(13.) Septemvri Sofia | 2:1 | Dunav (12.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(14.) Vereya | 0:1 | CSKA-Sofia (2.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(1.) Ludogorets | 2:0 | Slavia Sofia (10.) | ||||
Mon 12/10/184:30 PM | ||||||
(4.) Botev Plovdiv | 3:0 | Vitosha (11.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 12/14/184:30 PM | ||||||
(9.) Slavia Sofia | 4:0 | Vereya (14.) | ||||
Sat 12/15/1811:30 AM | ||||||
(11.) Vitosha | 1:1 | Cherno More (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(8.) Loko Plovdiv | 4:0 | Botev Vratsa (10.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(4.) Beroe | 2:1 | Levski Sofia (3.) | ||||
Sun 12/16/1811:30 AM | ||||||
(12.) Dunav | 0:2 | Ludogorets (1.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(7.) Etar | 2:0 | Septemvri Sofia (13.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(2.) CSKA-Sofia | 2:1 | Botev Plovdiv (5.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/15/194:30 PM | ||||||
(14.) Vereya | 0:0 | Ludogorets (1.) | ||||
Sat 2/16/1911:30 AM | ||||||
(8.) Botev Vratsa | 1:0 | Vitosha (11.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(6.) Cherno More | 2:0 | CSKA-Sofia (2.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(4.) Botev Plovdiv | 1:0 | Slavia Sofia (10.) | ||||
Sun 2/17/1911:30 AM | ||||||
(7.) Etar | 3:0 | Dunav (13.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(12.) Septemvri Sofia | 1:0 | Beroe (5.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(3.) Levski Sofia | 1:1 | Loko Plovdiv (9.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 2/19/1911:30 AM | ||||||
(8.) Slavia Sofia | 3:2 | Cherno More (6.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(1.) Ludogorets | 1:1 | Botev Plovdiv (4.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(2.) CSKA-Sofia | 2:1 | Botev Vratsa (9.) | ||||
Wed 2/20/1911:15 AM | ||||||
(13.) Dunav | 1:0 | Vereya (14.) | ||||
1:30 PM | ||||||
(10.) Loko Plovdiv | 0:2 | Septemvri Sofia (11.) | ||||
4:00 PM | ||||||
(12.) Vitosha | 0:2 | Levski Sofia (3.) | ||||
Thu 2/21/194:30 PM | ||||||
(5.) Beroe | 1:0 | Etar (7.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 2/23/1912:00 PM | ||||||
(9.) Botev Vratsa | 1:3 | Slavia Sofia (8.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(6.) Cherno More | 1:0 | Ludogorets (1.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(4.) Botev Plovdiv | 4:0 | Vereya (14.) | ||||
Sun 2/24/1912:00 PM | ||||||
(2.) Levski Sofia | 1:0 | CSKA-Sofia (3.) | ||||
2:45 PM | ||||||
(7.) Etar | 2:0 | Loko Plovdiv (10.) | ||||
5:00 PM | ||||||
(5.) Beroe | 1:0 | Dunav (13.) | ||||
Mon 2/25/194:30 PM | ||||||
(11.) Septemvri Sofia | 0:0 | Vitosha (12.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/1/194:30 PM | ||||||
(14.) Vereya | 0:2 | Cherno More (6.) | ||||
Sat 3/2/1911:30 AM | ||||||
(13.) Dunav | 1:1 | Botev Plovdiv (4.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(9.) Loko Plovdiv | 4:1 | Beroe (5.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(2.) CSKA-Sofia | 5:1 | Septemvri Sofia (12.) | ||||
Sun 3/3/1911:30 AM | ||||||
(11.) Vitosha | 1:1 | Etar (7.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(1.) Ludogorets | 2:0 | Botev Vratsa (10.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(8.) Slavia Sofia | 0:3 | Levski Sofia (3.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/8/194:30 PM | ||||||
(10.) Botev Vratsa | 3:0 | Vereya (14.) | ||||
Sat 3/9/192:00 PM | ||||||
(9.) Loko Plovdiv | 4:1 | Dunav (13.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(7.) Etar | 1:3 | CSKA-Sofia (2.) | ||||
Sun 3/10/1911:30 AM | ||||||
(12.) Septemvri Sofia | 1:2 | Slavia Sofia (8.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(6.) Cherno More | 0:0 | Botev Plovdiv (4.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(3.) Levski Sofia | 0:2 | Ludogorets (1.) | ||||
Mon 3/11/194:30 PM | ||||||
(5.) Beroe | 0:1 | Vitosha (11.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/15/194:30 PM | ||||||
(4.) Botev Plovdiv | 1:1 | Botev Vratsa (10.) | ||||
Sat 3/16/1912:00 PM | ||||||
(14.) Vereya | 3:4 | Levski Sofia (3.) | ||||
2:15 PM | ||||||
(1.) Ludogorets | 6:0 | Septemvri Sofia (12.) | ||||
4:45 PM | ||||||
(2.) CSKA-Sofia | 2:0 | Beroe (5.) | ||||
Sun 3/17/1911:30 AM | ||||||
(11.) Vitosha | 0:3 | Loko Plovdiv (8.) | ||||
2:00 PM | ||||||
(13.) Dunav | 1:1 | Cherno More (6.) | ||||
4:30 PM | ||||||
(9.) Slavia Sofia | 0:1 | Etar (7.) |