Segunda Federación - Grupo I
Spain
League level:
Fourth Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 397
- Foreigners: 44 Players 11.1%
- ø-Market value: €100k
- ø-Age: 25.9
- Most valuable player: Iván Cédric €400k
Matchday 9 23/24
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(15.) ARA | 1:1 | Cayón (16.) | ||
Sat
Oct 28, 2023
- 5:00 PM
|
||||
Jon Andrade del Olmo | ||||
Course of play | ||||
38' | 1:0 | |||
1:1 | 54' | |||
(3.) Ourens | 2:1 | GIMN (8.) | ||
Sat
Oct 28, 2023
- 6:00 PM
|
||||
Gorka Mazo Maruri | ||||
Course of play | ||||
37' | 1:0 | |||
71' | 2:0 | |||
2:1 | 86' | |||
(1.) Zamora | 3:0 | Vetust (13.) | ||
Sat
Oct 28, 2023
- 7:30 PM
|
||||
José Antonio Fernández Rodríguez | ||||
Course of play | ||||
12' | 1:0 | |||
48' | 2:0 | |||
60' | 3:0 | |||
(7.) Rayo C | 2:1 | Coruxo (17.) | ||
Sun
Oct 29, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Hugo Alonso Luiña | ||||
Course of play | ||||
10' | 1:0 | |||
59' | 2:0 | |||
2:1 | 90' | |||
(11.) Avilés | 1:1 | Pont. (2.) | ||
Sun
Oct 29, 2023
- 12:00 PM
|
||||
David Casabona Isla | ||||
Course of play | ||||
42' | 1:0 | |||
1:1 | 52' | |||
(9.) Fabril | 2:0 | RCV (5.) | ||
Sun
Oct 29, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Eduardo Rodríguez García | ||||
Course of play | ||||
90+2' | 1:0 | |||
(18.) COVA | 1:1 | UPL (6.) | ||
Sun
Oct 29, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Omar Álvarez Rodríguez | ||||
Course of play | ||||
59' | 1:0 | |||
1:1 | 90' | |||
(12.) Comp. | 4:1 | Vall.B (10.) | ||
Sun
Oct 29, 2023
- 4:45 PM
|
||||
Víctor Castellanos Argüeso | ||||
Course of play | ||||
31' | 1:0 | |||
35' | 2:0 | |||
2:1 | 45' | |||
66' | 3:1 | |||
78' | 4:1 | |||
(14.) Luanco | 1:0 | Guijue (4.) | ||
Sun
Oct 29, 2023
- 5:00 PM
|
||||
Mario Pacheco Cotero | ||||
Course of play | ||||
28' | 1:0 | |||
Table Segunda Federación - Grupo I 23/24
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Zamora CF | 9 | 9 | 22 | |
2 | Pontevedra CF | 9 | 19 | 18 | |
3 | Ourense CF | 9 | 3 | 18 | |
4 | Rayo Cantabria | 9 | 6 | 15 | |
5 | CD Guijuelo | 9 | -1 | 14 | |
6 | Depor Fabril | 9 | 3 | 13 | |
7 | RC Villalbés | 9 | 2 | 13 | |
8 | UP Langreo | 9 | -2 | 13 | |
9 | SD Compostela | 9 | 2 | 12 | |
10 | Gimnástica | 9 | -3 | 11 | |
11 | Marino Luanco | 9 | 1 | 11 | |
12 | Real Avilés | 9 | 0 | 10 | |
13 | Valladolid Prom | 9 | -7 | 10 | |
14 | Oviedo Vetusta | 9 | -6 | 9 | |
15 | Arandina | 9 | -5 | 8 | |
16 | CD Cayón | 9 | -3 | 6 | |
17 | Covadonga | 9 | -9 | 6 | |
18 | Coruxo FC | 9 | -9 | 5 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...