To use this site, please enable Javascript.

Matches Apr 9, 2000

matchday 28
MSV Duisburg MSV Duisburg 1:2 SC Freiburg SC Freiburg
 
Werder Bremen SV Werder Bremen 3:1 Arminia Bielefeld Arm. Bielefeld
matchday 26
SC Fortuna Köln SC Fortuna Köln 4:1 1. FC Köln 1. FC Köln
  K. Offenbach Kickers Offenbach 2:1 Rot-Weiß Oberhausen RW Oberhausen
 
Chemnitzer FC Chemnitzer FC 3:1 Karlsruher SC Karlsruher SC
 
Waldh. Mannheim SV Waldhof Mannheim 3:3 SpVgg Greuther Fürth Greuther Fürth
matchday 32 Aston Villa Aston Villa 1:0 Leeds United Leeds
 
Liverpool Liverpool FC 2:0 Tottenham Hotspur Spurs
  Real Betis Real Betis Balompié 2:2 Racing Santander Racing
 
Real Madrid Real Madrid 1:0 Celta de Vigo Celta de Vigo
  Málaga CF Málaga CF 3:0 Sevilla FC Sevilla FC
  Real Valladolid Real Valladolid CF 1:1 Real Zaragoza Real Zaragoza
 
Barcelona FC Barcelona 0:3 RCD Mallorca RCD Mallorca
  CD Numancia CD Numancia 1:2 Real Sociedad Real Sociedad
  Athletic Athletic Bilbao 1:2 Rayo Vallecano Rayo Vallecano
  Alavés Deportivo Alavés 0:0 RCD Espanyol Barcelona Espanyol
 
Valencia Valencia CF 6:2 Real Oviedo Real Oviedo
matchday 29 Cagliari Calcio Cagliari Calcio 0:1 Hellas Verona Hellas Verona
  Reggina Reggina 1914 1:0 Venezia FC Venezia
  Piacenza Piacenza Calcio 1919 2:1 SSC Bari Bari
  Bologna Bologna FC 1909 0:2 Juventus FC Juventus
  Lecce US Lecce 0:0 AS Roma AS Roma
 
Lazio SS Lazio 1:0 AC Perugia Calcio Perugia
 
AC Milan AC Milan 1:1 ACF Fiorentina Fiorentina
matchday 30 Lens RC Lens 1:0 FC Metz FC Metz
matchday 27 Yverdon-Sport Yverdon-Sport FC 3:0 Neuchâtel Xamax FCS Neuchâtel Xamax
 
Grasshoppers Grasshopper Club Zurich 1:1 FC Lausanne-Sport Lausanne-Sport
matchday 29 RKC Waalwijk RKC Waalwijk 0:1 SC Heerenveen Heerenveen
 
Feyenoord Feyenoord Rotterdam 1:2 FC Utrecht FC Utrecht
 
Ajax Ajax Amsterdam 3:2 Sparta Rotterdam Sparta R.
matchday 28
Trabzonspor Trabzonspor 4:2 Vanspor Vanspor
 
Antalyaspor Antalyaspor 1:2 Erzurumspor Erzurumspor
 
Ankaragücü MKE Ankaragücü 3:1 Denizlispor Denizlispor
 
Galatasaray Galatasaray SK 6:0 Genclerbirligi Ankara Genclerbirligi
matchday 30 KSK Beveren KSK Beveren 1:0 KFC Lommel SK Lommel SK
  KAA Gent KAA Gent 4:0 SC Eendracht Aalst Eendracht Aalst
  KV Mechelen KV Mechelen 4:0 KRC Zuid-West-Vlaanderen KRC ZWV
matchday 24 1.FK Pribram 1.FK Pribram 1:2 FC Zbrojovka Brno Zbrojovka Brno
  FK Jablonec FK Jablonec 0:0 FC Slovan Liberec Slovan Liberec
  C. Budejovice SK Dynamo Ceske Budejovice 1:2 FC Bohemians Prague 1905 Bohemians 1905
  SFC Opava Slezsky FC Opava 0:0 FK Chmel Blsany Chmel Blsany
  Sparta Prague AC Sparta Prague 2:0 FC Banik Ostrava Banik Ostrava
  FK Drnovice FK Drnovice 1:0 SK Sigma Olomouc Sigma Olomouc
  FK Teplice FK Teplice 1:1 FC Hradec Kralove Hradec Kralove
matchday 23 Viborg FF Viborg FF 2:2 Bröndby IF Bröndby IF
  Aalborg BK Aalborg BK 1:1 Lyngby BK Lyngby BK
  FC Copenhagen FC Copenhagen 3:1 Esbjerg fB Esbjerg fB
  Silkeborg IF Silkeborg IF 1:0 Odense Boldklub Odense BK
  Akademisk BK Akademisk Boldklub 3:0 Herfölge Boldklub Herfölge BK
matchday 22 Zaglebie Lubin Zaglebie Lubin 3:3 Ruch Radzionkow Radzionkow
matchday 25 NK Maribor NK Maribor 1:0 NK Domzale NK Domzale
  Rudar Velenje NK Rudar Velenje 1:1 NK Dravograd NK Dravograd
  ND Primorje ND Primorje 3:2 NK Olimpija Ljubljana NK Olimpija
  NK Celje NK Celje 2:1 NS Mura NS Mura
  ND Gorica ND Gorica 1:0 NK Pohorje NK Pohorje
  NK Korotan NK Korotan Prevalje 1:2 ND Beltinci Beltinci
matchday 26 Diósgyőr Diósgyőri VTK 1:3 Budapest Honvéd FC Honvéd
matchday 5 SC Kriens SC Kriens 1:3 FC Stade Nyonnais Stade Nyonnais
  FC Schaffhausen FC Schaffhausen 2:1 FC Winterthur FC Winterthur
matchday 6 Sagan Tosu Sagan Tosu 2:0 Montedio Yamagata Monte. Yamagata
  Albirex Niigata Albirex Niigata 1:3 Vegalta Sendai Vegalta Sendai
  Omiya Ardija Omiya Ardija 1:0 Mito HollyHock Mito HollyHock
matchday 14 El Mokawloon El Mokawloon SC 0:0 Zamalek SC Zamalek
  Goldi Goldi Club 2:0 Suez Club Suez Club
  Ismaily Ismaily SC 0:1 Koroum Koroum
matchday 2 FC Flora FC Flora Tallinn 5:0 FC Lootus Kohtla-Järve FC Lootus
  JK Trans Narva JK Trans Narva 2:3 FCI Levadia FCI Levadia
  JK Viljandi JK Viljandi Tulevik 0:0 FC Warrior Valga Warrior Valga
  Kuressaare FC Kuressaare 1:6 TVMK Tallinn TVMK Tallinn
matchday 30 Genoa Genoa CFC 2:1 US Pistoiese 1921 Pistoiese
  Ternana Ternana Calcio 3:0 Cosenza Calcio Cosenza
  Monza AC Monza 2:1 Chievo Verona Chievo Verona
  Treviso ACD Treviso 0:0 FC Empoli FC Empoli
 
SSC Napoli SSC Napoli 1:1 US Savoia 1908 Savoia
  LR Vicenza LR Vicenza 3:1 Delfino Pescara 1936 Pescara
  Virtus Bergamo Virtus Ciserano Bergamo 1909 2:2 Fermana FC Fermana
  Salernitana US Salernitana 1919 0:1 Atalanta BC Atalanta BC
matchday 29 Cittadella AS Cittadella 2:0 FC Lumezzane Lumezzane
  AC Pisa AC Pisa 1909 3:1 Calcio Sandonà Sandonà
  Carrarese Carrarese Calcio 1908 1:1 Aquila 1902 Montevarchi Montevarchi
  Modena Modena FC 2018 1:0 ACN Siena 1904 Siena
  Cremonese US Cremonese 1:0 Calcio Lecco 1912 Lecco
  Como Como 1907 3:1 AC Reggiana 1919 Reggiana
  Lucchese Lucchese 1905 1:0 AS Livorno AS Livorno
  Brescello Calcio Brescello Calcio 0:0 SPAL SPAL
  Palermo Palermo FC 0:0 ASD Castel di Sangro Castel di Sangr
  Viterbese US Viterbese 1908 3:0 SS Juve Stabia Juve Stabia
  Ascoli Ascoli Calcio 2:1 Calcio Catania Catania
  Fidelis Andria SSD Fidelis Andria 2:1 AS Lodigiani AS Lodigiani
  Atletico Catania Atletico Catania 0:1 SS Arezzo Arezzo
  Benevento Benevento Calcio 1:1 FC Crotone Crotone
  Anconitana US Anconitana 2:0 Sport Club Marsala 1912 Marsala 1912
  Gualdo AS Gualdo Casacastalda 0:0 US Avellino 1912 Avellino
  Nocerina Nocerina 1910 1:0 Real Giulianova SSD Giulianova
Semi-Finals Newcastle Newcastle United 1:2 Chelsea FC Chelsea
matchday 34 SD Compostela SD Compostela 1:1 Albacete Balompié Albacete
  Recr. Huelva Recreativo Huelva 1:0 Levante UD Levante
  CD Toledo CD Toledo 1:3 Villarreal CF Villarreal
  Córdoba CF Córdoba CF 0:0 UD Salamanca (liq.) UD Salamanca
  CA Osasuna CA Osasuna 0:0 CD Badajoz CD Badajoz
  CP Mérida CP Mérida (diss.) 1:1 Elche CF Elche CF
  Atl. Madrid B Atlético de Madrid B 2:0 SD Eibar SD Eibar
matchday 1 Nosta Nosta Novotroitsk 0:0 Tom Tomsk Tom Tomsk
  Chita FK Chita 2:0 Lokomotiv St. Petersburg St. Petersburg
  Shinnik Shinnik Yaroslavl 1:0 Amkar Perm Amkar Perm
  Rubin Kazan Rubin Kazan 2:0 Metallurg Lipetsk M. Lipetsk
  Spartak Nalchik Spartak Nalchik 1:0 Zhemchuzhina Sochi Zhemchuzhina
  Kristall Kristall Smolensk 2:0 Soyuz-Gazprom Izhevsk Soyuz-Gazprom
  Sp.-Chukotka Spartak-Chukotka Moskau 2:2 Arsenal Tula Arsenal Tula
  Lada Togliatti Lada Togliatti 0:1 FK Moskau FK Moskau
  Enisey Enisey Krasnoyarsk 0:2 Baltika Kaliningrad Baltika
  Sokol Saratov Sokol Saratov 1:0 Volgar Astrakhan Volgar
matchday 29 Telstar SC Telstar 1:2 HFC Haarlem (dis.) Haarlem
  Belenenses SAD Belenenses SAD 1:1 CS Marítimo Marítimo
  Alverca FC Alverca 0:1 Vitória Setúbal FC Vitória Setúbal
  Braga SC Braga 3:1 CD Santa Clara Santa Clara
  FC Porto FC Porto 2:0 SC Salgueiros Salgueiros
  Gil Vicente Gil Vicente FC 2:2 CF Estrela Amadora SAD CF Estrela
matchday 1 Moss FK Moss FK 0:0 Odds BK Odds BK
  Bryne FK Bryne FK 4:2 IK Start Start
  Vålerenga Vålerenga Fotball 4:1 Tromsø IL Tromsø IL
  Haugesund FK Haugesund 2:2 FK Bodø/Glimt Bodø/Glimt
  Lillestrøm SK Lillestrøm SK 1:1 Molde FK Molde
  Brann SK Brann 4:1 Viking Stavanger Viking FK
matchday 33 Oviedo Vetusta Real Oviedo Vetusta 0:0 Caudal Deportivo Caudal
  Real Avilés Real Avilés CF 0:1 SD Ponferradina Ponferradina
  UD Lanzarote UD Lanzarote 3:0 CF Fuenlabrada CF Fuenlabrada
  CyD Leonesa Cultural Leonesa 1:1 Racing Ferrol Racing Ferrol
  CD Móstoles CD Móstoles URJC 0:1 Universidad de Las Palmas (liq.) Uni. Las Palmas
  Real Ávila Real Ávila CF 0:1 CD Mensajero Mensajero
  Pontevedra Pontevedra CF 3:0 Gimnástica Segoviana CF G. Segoviana
  Sporting B Sporting de Gijón B 0:2 UD San Sebastián de los Reyes UD Sanse
  RM Castilla Real Madrid Castilla 1:1 UD Pájara Playas de Jandía Pájara Playas
matchday 17 Voitsberg ASK Voitsberg 0:1 BSV Bad Bleiberg Bad Bleiberg
  Bleiburg SVG Bleiburg 1:2 Wolfsberger AC Wolfsberger AC
  SAK Klagenfurt SAK Klagenfurt 1:1 FC Gratkorn FC Gratkorn
  St. Veit FC St. Veit 1:1 FC Zeltweg Zeltweg
 
TSV Hartberg TSV Hartberg 0:1 SV Spittal/Drau Spittal/Drau
  Eintracht Wels SK Eintracht Wels 0:2 ASKÖ Donau Linz Donau Linz
  Juniors OÖ FC Juniors OÖ 3:0 Rapid Lienz Rapid Lienz
matchday 22 Klingenbach ASKÖ Klingenbach 1:0 FC Deutschkreutz Deutschkreutz
matchday 18 Seekirchen SV Seekirchen 0:2 SC Kundl Kundl
  Reichenau SVG Reichenau 4:1 FC Hard FC Hard
matchday 21 Signal FC Signal FC Bernex-Confignon 0:5 CS Chênois CS Chênois
  Concordia FC Concordia Basel 1:1 SV Lyss SV Lyss
  Chaux-de-Fonds FC La Chaux-de-Fonds 2:1 SC Bümpliz 78 SC Bümpliz
  FC Serrières FC Serrières NE 1:1 SV Muttenz SV Muttenz
  Malcantone Agno AC Malcantone 0:0 FC Chiasso FC Chiasso
  FC Ascona FC Ascona 1:1 SC Cham SC Cham
  Rapperswil-Jona FC Rapperswil-Jona 0:1 Zug 94 Zug 94
  FC Freienbach FC Freienbach 8:1 FC Küssnacht a/R Küssnacht a/R
matchday 15 Sacachispas CSD Sacachispas 2:0 Santa Lucía Cotzumalguapa FC Santa Lucía C.
  Carchá Deportivo Carchá 0:2 Comunicaciones FC Comunicaciones
  CSD Municipal CSD Municipal 5:3 Cobán Imperial Cobán Imperial
matchday 21 SR Donaufeld SR Donaufeld 4:3 PSV Team für Wien PSV TfW
  Wiener SC Wiener Sport-Club 2:1 KSV Ankerbrot KSV Ankerbrot
  1210 Wien FV 1210 Wien 0:1 Landstraßer AC-Inter LAC-Inter
  Essling SV Essling 0:0 SV Dinamo Helfort 15 Young Stars Helfort
  Leithaprodersd. SV Leithaprodersdorf 1:0 ASV Pöttsching Pöttsching
matchday 15 Hatlerdorf SC Hatlerdorf 1:00 AM Viktoria Bregenz V. Bregenz
  Höchst FC Höchst 1:00 AM FC Götzis Götzis
  SC Göfis SC Göfis 1:00 AM VfB Hohenems Hohenems
  Bludenz FC Rätia Bludenz 1:00 AM SV Lochau SV Lochau
  Wolfurt FC Wolfurt 1:00 AM Dornbirner SV Dornbirner SV
  Koblach FC Koblach 1:00 AM FC Dornbirn FC Dornbirn
  Schwarzach FC Schwarzach 1:00 AM SC Röthis Röthis
matchday 5 AC Bellinzona AC Bellinzona 2:2 FC Aarau FC Aarau
matchday 18 Team Vaud U18 Team Vaud U18 0:0 FC Vaduz U18 FC Vaduz U18
  FC Sion U18 FC Sion U18 3:1 FC Zürich U18 FC Zürich U18
  BEJUNE U18 Team BEJUNE U18 0:1 FCO St. Gallen/Wil U18 St. Gallen U18
  Winterthur U18 FC Winterthur U18 1:4 FC Basel 1893 U18 FC Basel U18
  BSC YB U18 BSC Young Boys U18 1:2 Team Ticino U18 Team Ticino U18
First Round 1st leg Cape Verde Cape Verde 0:0 Algeria Algeria
  Eswatini Eswatini 0:1 Angola Angola
  Central Africa Central African Republic 0:1 Zimbabwe Zimbabwe
  Benin Benin 1:1 Senegal Senegal
  Sudan Sudan 1:0 Mozambique Mozambique
  Eritrea Eritrea 0:0 Nigeria Nigeria
  The Gambia The Gambia 0:1 Morocco Morocco
  Equat. Guinea Equatorial Guinea 1:3 Republic of the Congo Congo
  Chad Chad 0:1 Liberia Liberia
  Lesotho Lesotho 0:2 South Africa South Africa
  Rwanda Rwanda 2:2 Ivory Coast Ivory Coast
  Ethiopia Ethiopia 2:1 Burkina Faso Burkina Faso
  Libya Libya 3:0 Mali Mali
Group 6 Laos Laos 2:1 Mongolia Mongolia
  South Korea South Korea 4:0 Myanmar Myanmar
Group 2 Iran Iran 1:1 Syria Syria
  Maldives Maldives 0:1 Bahrain Bahrain
Group 8 Thailand Thailand 3:2 Malaysia Malaysia
  North Korea North Korea 1:0 Chinese Taipei (Taiwan) C. Taipei
matchday 28 TSV Aindling TSV Aindling 3:1 SC 04 Schwabach SC 04 Schwabach
matchday 18 SV Lurup SV Lurup 2:3 Eimsbütteler TV Eimsbütteler TV
matchday 19 Heider SV Heider SV 1:1 VfL Pinneberg VfL Pinneberg
matchday 24 Harburger TB Harburger TB 1:1 Itzehoer SV (bis 2010) Itzehoer SV
matchday 18 Conc. Ihrhove Concordia Ihrhove 2:2 VfL Wolfsburg II Wolfsburg II
  BTS Neustadt BTS Neustadt 2:0 Blau-Weiß Lohne BW Lohne
matchday 19 FC Schüttorf 09 FC Schüttorf 09 2:1 SV Südharz Walkenried SV Südharz
  SVG Göttingen SVG Göttingen 0:4 TuS Lingen (liq.) TuS Lingen
matchday 21 1.FC Frankfurt 1.FC Frankfurt (Oder) 2:2 FC Schönberg 95 FC Schönberg 95
matchday 18 W. Nordhausen FSV Wacker Nordhausen 0:0 SV Schott Jena Schott Jena
matchday 25 SW Essen Schwarz-Weiß Essen 0:3 SV Straelen SV Straelen
  Rheydter SV Rheydter SV 3:2 Adler Osterfeld Adler Osterfeld
matchday 24
SV Sandhausen SV Sandhausen 2:1 VfR Heilbronn VfR Heilbronn
matchday 23 SC Norderstedt 1.SC Norderstedt 0:1 TuS Celle FC TuS Celle FC
matchday 26 Stuttgart II VfB Stuttgart II 1:0 1.FC Schweinfurt 05 Schweinfurt 05
matchday 31 VfL Bochum II VfL Bochum II 1:3 KFC Uerdingen 05 KFC Uerdingen
  Rot Weiss Ahlen Rot Weiss Ahlen 5:0 SC Idar-Oberstein Idar-Oberstein
  Spfr. Siegen Sportfreunde Siegen 0:3 SG Wattenscheid 09 Wattenscheid 09
  SV Elversberg SV 07 Elversberg 0:3 SC Verl SC Verl

Select date

Player birthdays

Coach birthdays