For using this site, please activate JavaScript.

Europa League Qualifying

Type of cup: International Cup

Participants: 171

Current champions:

Most valuable player: Harry Kane  120,00 mil. €

ø-Market value: 813 thousand €

Europa League Qualifying
Info
Filter by season:
Knockout stage 20/21
Date Home team Home team Away team Away team
Third Round
Wed Sep 23, 2020 Apol. Limassol Apollon Limassol 0:5 Lech Poznan Lech Poznan
Thu Sep 24, 2020 Ararat-Armenia FC Ararat-Armenia Yerevan 5:00 PM NK Celje NK Celje
KuPS Kuopion Palloseura 6:30 PM Suduva Marijampole Suduva
Viktoria Plzen FC Viktoria Plzen 7:00 PM SönderjyskE SönderjyskE
Fehérvár MOL Fehérvár FC 7:00 PM Stade Reims Stade Reims
Rostov FK Rostov 7:30 PM Maccabi Haifa Maccabi Haifa
Djurgarden Djurgardens IF 8:00 PM CFR Cluj CFR Cluj
Riga Riga FC 8:00 PM Celtic FC Celtic
CSKA Sofia CSKA Sofia 8:00 PM B36 Tórshavn B36 Tórshavn
Besiktas Besiktas JK 8:00 PM Rio Ave FC Rio Ave FC
Rosenborg BK Rosenborg BK 8:00 PM Alanyaspor Alanyaspor
RSC Charleroi RSC Charleroi 8:00 PM FK Partizan Belgrade Partizan
Malmö FF Malmö FF 8:00 PM NK Lokomotiva Zagreb NK Lokomotiva
NS Mura NS Mura 8:00 PM PSV Eindhoven PSV Eindhoven
H. Beer Sheva Hapoel Beer Sheva 8:30 PM Motherwell FC Motherwell FC
FCSB FCSB 8:30 PM FC Slovan Liberec Slovan Liberec
APOEL Nicosia APOEL Nicosia 9:00 PM HSK Zrinjski Mostar Zrinjski Mostar
Galatasaray Galatasaray SK 9:00 PM HNK Hajduk Split Hajduk Split
FC Copenhagen FC Copenhagen 9:00 PM Piast Gliwice Piast Gliwice
Shkendija Shkendija Tetovo 9:00 PM Tottenham Hotspur Spurs
Granada CF Granada CF 9:00 PM FC Locomotive Tbilisi FC Locomotive
KÍ Klaksvík KÍ Klaksvík 9:00 PM Dinamo Tbilisi Dinamo Tbilisi
Standard Liège Standard Liège 9:00 PM FK Vojvodina Novi Sad Vojvodina
Sheriff Sheriff Tiraspol 9:00 PM Dundalk FC Dundalk FC
FK Sarajevo FK Sarajevo 9:00 PM Buducnost Podgorica B. Podgorica
VfL Wolfsburg VfL Wolfsburg 9:15 PM Desna Chernigiv Desna
Floriana Floriana FC 9:30 PM FC Flora Tallinn FC Flora
Legia Warszawa Legia Warszawa 9:30 PM FC Drita Gjilan FC Drita
AC Milan AC Milan 9:30 PM FK Bodø/Glimt Bodø/Glimt
LASK LASK 9:30 PM DAC Dunajska Streda Dunajska Streda
FC St. Gallen FC St. Gallen 1879 9:30 PM AEK Athens AEK Athens
FC Basel FC Basel 1893 9:30 PM Anorthosis Famagusta Anorthosis
HNK Rijeka HNK Rijeka 9:45 PM Kolos Kovalivka Kolos Kovalivka
Willem II Willem II Tilburg 10:00 PM Rangers FC Rangers
Sporting CP Sporting CP 10:00 PM Aberdeen FC Aberdeen FC
Second Round
Wed Sep 16, 2020 Pr. Niederkorn FC Progrès Niederkorn 0:5 Willem II Tilburg Willem II
Hammarby Hammarby IF 0:3 Lech Poznan Lech Poznan
B36 Tórshavn B36 Tórshavn 7:6 on pens The New Saints FC The New Saints
Thu Sep 17, 2020 Kaysar Kaysar Kyzylorda 1:4 APOEL Nicosia APOEL Nicosia
Ventspils FK Ventspils 1:5 Rosenborg BK Rosenborg BK
Renova Renova Dzepciste 0:1 HNK Hajduk Split Hajduk Split
Ararat-Armenia FC Ararat-Armenia Yerevan 4:3 AET CS Fola Esch CS Fola Esch
FC Astana FC Astana 0:1 Buducnost Podgorica B. Podgorica
KF Teuta KF Teuta 0:4 Granada CF Granada CF
Lincoln FC Lincoln Red Imps FC 0:5 Rangers FC Rangers
KuPS Kuopion Palloseura 5:4 on pens Slovan Bratislava Slo. Bratislava
FC Botosani FC Botosani 0:1 Shkendija Tetovo Shkendija
Bodø/Glimt FK Bodø/Glimt 3:1 Zalgiris Vilnius Zalgiris
Riteriai FK Riteriai 1:5 FC Slovan Liberec Slovan Liberec
Lok. Plovdiv Lokomotiv Plovdiv 1:2 Tottenham Hotspur Spurs
IFK Göteborg IFK Göteborg 1:2 FC Copenhagen FC Copenhagen
Neftchi Baku Neftchi Baku 1:3 Galatasaray SK Galatasaray
FC Flora FC Flora Tallinn 2:1 KR Reykjavík KR Reykjavík
NK Olimpija NK Olimpija Ljubljana 2:3 AET HSK Zrinjski Mostar Zrinjski Mostar
Djurgarden Djurgardens IF 2:1 Europa FC Europa FC
Hibernians FC Hibernians FC 0:1 MOL Fehérvár FC Fehérvár
KF Laçi KF Laçi 1:2 Hapoel Beer Sheva H. Beer Sheva
CSKA Sofia CSKA Sofia 2:0 BATE Borisov BATE Borisov
Sfintul Gheor. FC Sfintul Gheorghe 0:1 AET FK Partizan Belgrade Partizan
OFI Crete OFI Crete 0:1 Apollon Limassol Apol. Limassol
FC Locomotive FC Locomotive Tbilisi 2:1 Dynamo Moscow Dynamo Moscow
Maccabi Haifa Maccabi Haifa 2:1 Kairat Almaty Kairat Almaty
Connah's Quay Connah's Quay Nomads FC 0:1 Dinamo Tbilisi Dinamo Tbilisi
IC d'Escaldes Inter Club d'Escaldes 0:1 Dundalk FC Dundalk FC
Aris Saloniki Aris Thessaloniki 1:2 Kolos Kovalivka Kolos Kovalivka
Standard Liège Standard Liège 2:0 Bala Town FC Bala Town
Sileks Sileks Kratovo 0:2 FC Drita Gjilan FC Drita
Shamrock Rovers Shamrock Rovers 0:2 AC Milan AC Milan
Piast Gliwice Piast Gliwice 3:2 TSV Hartberg TSV Hartberg
FK Kukësi FK Kukësi 0:4 VfL Wolfsburg VfL Wolfsburg
B. Banja Luka FK Borac Banja Luka 0:2 Rio Ave FC Rio Ave FC
NS Mura NS Mura 3:0 Aarhus GF Aarhus GF
Viking FK Viking Stavanger 0:2 Aberdeen FC Aberdeen FC
Coleraine Coleraine FC 2:5 on pens Motherwell FC Motherwell FC
Linfield Linfield FC 0:1 Floriana FC Floriana
NK Osijek NK Osijek 1:2 FC Basel 1893 FC Basel
Dunajska Streda DAC Dunajska Streda 5:3 AET FK Jablonec FK Jablonec
Servette FC Servette FC 0:1 Stade Reims Stade Reims
FK TSC FK TSC Backa Topola 10:11 on pens FCSB FCSB
Honvéd Budapest Honvéd FC 0:2 Malmö FF Malmö FF
Fri Sep 18, 2020 Riga Riga FC 1:0 SP Tre Fiori Tre Fiori
First Round
Tue Aug 25, 2020 Riteriai FK Riteriai 3:2 AET Derry City Derry City
Wed Aug 26, 2020 Pr. Niederkorn FC Progrès Niederkorn 3:0 FK Zeta Golubovac Zeta Golubovac
Thu Aug 27, 2020 Kairat Almaty Kairat Almaty 4:1 FC Noah Yerevan FC Noah
Ordabasy Ordabasy Shymkent 1:2 FC Botosani FC Botosani
Ventspils FK Ventspils 2:1 Dinamo-Auto Tiraspol Dinamo-Auto
B. Banja Luka FK Borac Banja Luka 1:0 FK Sutjeska Niksic Sutjeska Niksic
KF Teuta KF Teuta 2:0 Beitar Jerusalem B. Jerusalem
Dinamo Minsk Dinamo Minsk 0:2 Piast Gliwice Piast Gliwice
Lincoln FC Lincoln Red Imps FC 2:0 Union Titus Petange Titus Petange
Sumgayit Sumgayit PFC 0:2 Shkendija Tetovo Shkendija
Alashkert Alashkert Yerevan 0:1 Renova Dzepciste Renova
Apol. Limassol Apollon Limassol 5:1 FC Saburtalo Saburtalo
Bodø/Glimt FK Bodø/Glimt 6:1 FK Kauno Zalgiris Kauno Zalgiris
Neftchi Baku Neftchi Baku 2:1 FC Shkupi FC Shkupi
Fehérvár MOL Fehérvár FC 5:3 on pens Bohemian Football Club Dublin Bohemians
NK Olimpija NK Olimpija Ljubljana 2:1 AET Víkingur Reykjavík Víkingur
FC Locomotive FC Locomotive Tbilisi 2:1 CS U Craiova CS U Craiova
CSKA Sofia CSKA Sofia 2:1 Sirens FC Sirens FC
Keshla Keshla FK 4:5 on pens KF Laçi KF Laçi
FC Vaduz FC Vaduz 0:2 Hibernians FC Hibernians FC
Aarhus GF Aarhus GF 5:2 FC Honka FC Honka
Malmö FF Malmö FF 2:0 Cracovia Cracovia
Hammarby Hammarby IF 3:0 Puskás Akadémia FC Puskás AFC
Rosenborg BK Rosenborg BK 4:2 Breidablik Kópavogur Breidablik
Zalgiris Zalgiris Vilnius 2:0 Paide Linnameeskond Paide
SC Gjilani SC Gjilani 0:2 AET APOEL Nicosia APOEL Nicosia
Hafnarfjördur FH Hafnarfjördur 0:2 DAC Dunajska Streda Dunajska Streda
The New Saints The New Saints FC 3:1 AET MSK Zilina MSK Zilina
Soligorsk Shakhtjor Soligorsk 1:4 on pens FC Sfintul Gheorghe Sfintul Gheor.
H. Beer Sheva Hapoel Beer Sheva 3:0 Dinamo Batumi Dinamo Batumi
FK Kukësi FK Kukësi 2:1 Slavia Sofia Slavia Sofia
Valletta Valletta FC 0:1 Bala Town FC Bala Town
Zrinjski Mostar HSK Zrinjski Mostar 3:0 FC Differdange 03 Differdange 03
B36 Tórshavn B36 Tórshavn 4:3 AET FCI Levadia FCI Levadia
Iskra D. FK Iskra Danilovgrad 0:1 Lokomotiv Plovdiv Lok. Plovdiv
Petrocub FC Petrocub Hîncești 0:2 FK TSC Backa Topola FK TSC
Servette FC Servette FC 3:0 MFK Ruzomberok Ruzomberok
FCSB FCSB 3:0 FC Shirak Gyumri Shirak Gyumri
Motherwell FC Motherwell FC 5:1 Glentoran FC Glentoran
Aberdeen FC Aberdeen FC 6:0 NSÍ Runavík NSÍ Runavík
NK Maribor NK Maribor 5:6 on pens Coleraine FC Coleraine
Lech Poznan Lech Poznan 3:0 Valmiera FC Valmiera
Partizan FK Partizan Belgrade 1:0 FK RFS RFS
Shamrock Rovers Shamrock Rovers 14:13 on pens Ilves Tampere Ilves
Honvéd Budapest Honvéd FC 2:1 AET FC Inter Turku FC Inter
Wed Sep 9, 2020 Maccabi Haifa Maccabi Haifa 3:1 FK Zeljeznicar Sarajevo Zeljeznicar
Thu Sep 10, 2020 Kalju FC Kalju FC 0:4 NS Mura NS Mura
intermediate stage
Tue Aug 18, 2020 UE Engordany UE Engordany 1:3 FK Zeta Golubovac Zeta Golubovac
Thu Aug 20, 2020 St Joseph's FC St Joseph's FC 1:2 B36 Tórshavn B36 Tórshavn
NSÍ Runavík NSÍ Runavík 5:1 Barry Town United FC Barry Town
FC Santa Coloma FC Santa Coloma 3:4 on pens FK Iskra Danilovgrad Iskra D.
Glentoran Glentoran FC 1:0 HB Tórshavn HB Tórshavn
Coleraine Coleraine FC 1:0 La Fiorita 1967 La Fiorita
Fri Aug 21, 2020 Tre Penne SP Tre Penne 1:3 SC Gjilani SC Gjilani
Sat Aug 22, 2020 Lincoln FC Lincoln Red Imps FC 3:0 FC Prishtina FC Prishtina

Most valuable players

#PlayerClubMarket value
1
Harry Kane
Centre-Forward
Tottenham Hotspur
2
Heung-min Son
Left Winger
Tottenham Hotspur
3
Dele Alli
Attacking Midfield
Tottenham Hotspur
4
Gianluigi Donnarumma
Goalkeeper
AC Milan
5
Davinson Sánchez
Centre-Back
Tottenham Hotspur

Top goalscorers

#PlayerAgeClubGoals
1
Ryan Hedges
Right Winger
25Aberdeen FC
2
Pedro Tiba
Central Midfield
32Lech Poznan
3
Dennis Man
Right Winger
22FCSB
4
Klaemint Olsen
Centre-Forward
30NSÍ Runavík
5
Bagaliy Dabo
Centre-Forward
32Apollon Limassol
Who do you want to win?

In this match you stick with...

versus HNK RijekaHNK Rijeka Kolos KovalivkaKolos Kovalivka