For using this site, please activate JavaScript.
Elfmeter Facebook-Blau Facebook-Messenger-Blau Facebook-Messenger-Weiss Groundhopping Laender Platzverweis Spiele Spieler Tore Torschuetzen Trainer Twitter-Blau Vereine Wettbewerbe WhatsApp-gruen alles_gelesen bc-land bc-spieler bc-verein bc-wettbewerb facebook fanticker fanticker_white favoriten google+ home instagram kalender_blue kommentare_beitraege_sprechblase linkedin liveticker_white mail-schwarz notification offizielle-homepage passwort pinterest rss schliessen share-blauaufweiss share-weissaufblau snapchat suche-grau suche thread_erstellen twitter vimeo whatsapp xing youtube

Type of cup: Russia Domestic Cup

Participants: 97

Current champions: Lokomotiv MoscowLokomotiv Moscow

Most valuable player: Malcom  40,00 Mill. €

ø-Market value: 564 Th. €

Russian Cup
196.png
Tournament records
Wins: Lokomotiv Moscow Loko Moscow 8 time(s)
Matches:   26 games
Goals:   10 goals
Info
Filter by Season:
Knockout Stage 19/20
Date Home Team Home Team Away Team Away Team
Fifth Round
Wed Sep 25, 2019 Luch Luch Vladivostok 12:00 PM Dinamo Moscow Dinamo Moscow
SKA Khabarovsk SKA Khabarovsk 12:00 PM Akhmat Grozny Akhmat Grozny
Tom Tomsk Tom Tomsk 3:00 PM FK Tambov Tambov
Enisey Enisey Krasnoyarsk 3:30 PM Zenit St. Petersburg Zenit S-Pb
Alania Vl. Alania Vladikavkaz 6:00 PM CSKA Moscow CSKA Moscow
Chaika Pes. Chaika Peschanokopskoe 6:00 PM FK Ufa Ufa
Mordovia Mordovia Saransk 6:30 PM FK Rostov Rostov
Shinnik Shinnik Yaroslavl 6:30 PM FC Sochi Sochi
KamAZ KamAZ Naberezhnye Chelny 6:30 PM Spartak Moscow Spartak Moscow
Chernomorets N. Chernomorets Novorossijsk 7:00 PM Ural Yekaterinburg Ural
Nizhny Novgorod FK Nizhny Novgorod 7:00 PM FK Krasnodar Krasnodar
Chertanovo Chertanovo Moscow 7:00 PM FK Orenburg Orenburg
Fakel Voronezh Fakel Voronezh 7:00 PM Arsenal Tula Arsenal Tula
Khimki FK Khimki 7:00 PM Rubin Kazan Rubin Kazan
Torpedo Moscow Torpedo Moscow 7:30 PM Krylya Sovetov Samara KS Samara
Baltika Baltika Kaliningrad 9:30 PM Lokomotiv Moscow Loko Moscow
Fourth Round
Wed Aug 21, 2019 Alania Vl. Alania Vladikavkaz 2:1 Rotor Volgograd Rotor Volgograd
Ararat Moskau Ararat Moskau 0:3 FK Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod
Veles Moskau Veles Moskau 8:9on pens Torpedo Moscow Torpedo Moscow
Akron Togliatti Akron Togliatti 4:6on pens Mordovia Saransk Mordovia
I. Cherkessk Inter Cherkessk 2:5 Chaika Peschanokopskoe Chaika Pes.
Chernomorets N. Chernomorets Novorossijsk 3:0 FK Armavir Armavir
Salyut Belgorod Salyut Belgorod 1:3 Fakel Voronezh Fakel Voronezh
FK Ryazan FK Ryazan 1:4 Chertanovo Moscow Chertanovo
Leningradets FK Leningradets 1:2 Baltika Kaliningrad Baltika
Shinnik Shinnik Yaroslavl 1:0 Tekstilshchik Ivanovo Tekstilshchik
KamAZ KamAZ Naberezhnye Chelny 2:0 Neftekhimik Nizhnekamsk Neftekhimik
Khimki FK Khimki 4:1 Avangard Kursk Avangard Kursk
Tue Sep 3, 2019 Sakhalin Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk 0:2 SKA Khabarovsk SKA Khabarovsk
Irtysh Omsk Irtysh Omsk 0:2 Tom Tomsk Tom Tomsk
Tyumen FK Tyumen 0:1 Enisey Krasnoyarsk Enisey
Third Round
Sun Jul 28, 2019 Zenit Irkutsk Zenit Irkutsk 0:2on pens FK Chita Chita
Sun Aug 4, 2019 KamAZ KamAZ Naberezhnye Chelny 8:7on pens Zvezda Perm Zvezda Perm
Nosta Nosta Novotroitsk 0:1 FK Tyumen Tyumen
Akron Togliatti Akron Togliatti 3:0 Volga Uljanovsk Volga Uljanovsk
Mon Aug 5, 2019 Alania Vl. Alania Vladikavkaz 4:1 Volgar Astrakhan Volgar
Zorkiy Zorkiy Krasnogorsk 1:3 FK Ryazan FK Ryazan
Spartak Nalchik Spartak Nalchik 0:1 Inter Cherkessk I. Cherkessk
Veles Moskau Veles Moskau 2:1 Krasniy-SGAFKST Smolensk Krasniy-SGAFKST
Energia V. Luki Luki-Energia Velikie Luki 5:6on pens FK Leningradets Leningradets
FK Kaluga FK Kaluga 7:8on pens Salyut Belgorod Salyut Belgorod
Chernomorets N. Chernomorets Novorossijsk 4:2AET Biolog Novokubansk Biolog
Murom FK Murom 2:3 Ararat Moskau Ararat Moskau
Fri Aug 9, 2019 Irtysh Omsk Irtysh Omsk 3:0 Dinamo Barnaul Dinamo Barnaul
Sat Aug 10, 2019 Blagoveshchensk FK Blagoveshchensk 0:2 Sakhalin Yuzhno-Sakhalinsk Sakhalin
Second Round
Sat Jul 27, 2019 Spartak V. Spartak Vladikavkaz 2:2on pens Spartak Nalchik Spartak Nalchik
Sun Jul 28, 2019 Volga Uljanovsk Volga Uljanovsk 6:1 Khimik-August Vurnary Khimik-August
Dolgoprudnyi FK Dolgoprudnyi 0:4 Zorkiy Krasnogorsk Zorkiy
Ararat Moskau Ararat Moskau 1:0 FK Kolomna Kolomna
Dinamo Barnaul Dinamo Barnaul 2:1on pens FK Novosibirsk Novosibirsk
Chelyabinsk FK Chelyabinsk 0:1 FK Tyumen Tyumen
Metallurg Magn Metallurg Magnitogorsk 1:3 Nosta Novotroitsk Nosta
Zvezda Perm Zvezda Perm 6:0 Zenit Izhevsk Zenit Izhevsk
Pskov-747 Pskov-747 0:1 Luki-Energia Velikie Luki Energia V. Luki
Mashuk-KMV Mashuk-KMV Pyatigorsk 0:1 Inter Cherkessk I. Cherkessk
FK Ryazan FK Ryazan 3:0 Znamya Truda Orekhovo-Zuevo Znamya Truda
Krasniy-SGAFKST Krasniy-SGAFKST Smolensk 5:0 Zvezda St. Petersburg Zvezda S-Pb
Delin Izhevsk Delin Izhevsk 0:4 KamAZ Naberezhnye Chelny KamAZ
Salyut Belgorod Salyut Belgorod 3:2 Metallurg Lipetsk M. Lipetsk
Rodina Rodina Moscow 0:2 Veles Moskau Veles Moskau
Akron Togliatti Akron Togliatti 3:1 Sokol Saratov Sokol Saratov
Alania Vl. Alania Vladikavkaz 1:0 Anzhi Makhachkala Anzhi
Biolog Biolog Novokubansk 3:1 Kuban Holding Pavlovskaya Kuban Holding
Dinamo Bryansk Dinamo Bryansk 0:1 FK Kaluga FK Kaluga
Volgar Volgar Astrakhan 3:0 Legion-Dinamo Makhachkala Legion-Dinamo
Electron Electron Velikiy Novgorod 0:1 FK Leningradets Leningradets
Torpedo Vl. Torpedo Vladimir 0:1 FK Murom Murom
Druzhba Maikop Druzhba Maikop 0:1 Chernomorets Novorossijsk Chernomorets N.
First Round
Sat Jul 20, 2019 Lada Togliatti Lada Togliatti 1:3 Akron Togliatti Akron Togliatti
Strogino Moscow Strogino Moscow 2:3 Rodina Moscow Rodina
Legion-Dinamo Legion-Dinamo Makhachkala 3:0 FK Makhachkala Makhachkala
Khimik-August Khimik-August Vurnary 2:0 Lada Dimitrovgrad Lada Dimitrovgrad
Vaynakh Vaynakh Shali 1:3 Alania Vladikavkaz Alania Vl.
Olimp Khimki Olimp Khimki 2:3 Ararat Moskau Ararat Moskau
Kuban Holding Kuban Holding Pavlovskaya 2:0 SKA Rostov-na-Donu SKA Rostov
Urozhay Urozhay Krasnodar 1:3 Druzhba Maikop Druzhba Maikop
Kvant Obninsk Kvant Obninsk 3:4 FK Dolgoprudnyi Dolgoprudnyi
I. Cherkessk Inter Cherkessk 4:2 Dinamo Stavropol Stavropol
Sun Jul 21, 2019 Kolomna FK Kolomna 2:1 Saturn Ramenskoe Saturn

The most valuable players

#PlayerClubMarket value
1
Malcom
Right Winger
Zenit St. Petersburg
2
Mário Fernandes
Right-Back
CSKA Moscow
3
Nikola Vlasic
Attacking Midfield
CSKA Moscow
4
João Mário
Central Midfield
Lokomotiv Moscow
5
Viktor Claesson
Left Winger
FK Krasnodar
Top Goalscorers
#PlayerAgeClubGoals
1
Dzhamal Dibirgadzhiev
Centre-Forward
23Chernomorets Novorossijsk
2
Ilya Molteninov
Centre-Forward
23Salyut Belgorod
3
Georgi Zhuravlev
Centre-Forward
22FK Ryazan
4
Daniil Melikhov
Defensive Midfield
22Akron Togliatti
5
Nikolay Prudnikov
Centre-Forward
21Chertanovo Moscow

Who do you want to win?

In this match you stick with...

versus Baltika KaliningradBaltika Kaliningrad Lokomotiv MoscowLokomotiv Moscow